
Boganmeldelser for de små børn
Lad børnene anmelde bøger for hinanden med smileys og giv på denne måde anledning til en samtale om bøger med de mindste.
Aldersgruppe:
3-6 år
Varighed:
15 min.
Sådan gør I
Print en stak skabeloner til boganmeldelser eller lav jeres egne. Sørg for et sted hvor de kan hænge synligt, og lad børnene udfylde anmeldelsen, når de har læst en bog.
På denne måde tillægges børnenes egen holdning og smag betydning, samtidig med at de gør erfaringer med at udtrykke sig ved hjælp af emojies og med at tale om litteratur.
Samtidig kan både børn og voksne lade sig inspirere til ny læsning.
Inspiration til anmeldelsen er hentet i bogen Sprog og literacy i dagtilbuddene (2015)
Det skal I bruge

Måske er du også interesseret i...
Arrangement
Den vigtige læsestund - materiale til forældremøder
Hent en film med handouts til at bruge, når I vil fortælle forældre om betydningen af læsning derhjemme.
Forløb, Leg med sprog
Familiesprog
Kickstart børnenes sprog i dagligdagen.
Viden om
Børnebogsdepoter - lån stakkevis af gode bøger
Vidste du, at dit bibliotek har mulighed for at låne en række forskellige bogdepoter i flere måneder af gangen? I får serveret formidlingsmaterialer og idéer på et sølvfad!
