Menu

Formidlingspakke og inspiration til udstillinger

Få ideer til, hvordan I kan indrette et kapow-eller "kawaii-område til jeres tegneseriesamling på bibliotekerne og på skolerne! Vi har indsamlet inspiration fra landets biblioteker, der kan inspirerer til flotte, finurlige og fantasifulde tegneserieudstillinger, der får både børn og voksne til at stoppe op og udbryde: “Wow! Det dér vil jeg læse!”

Aldersgruppe:
4-6. klasse

Tegneserieindsats på Næstved bibliotek

Næstved Bibliotek har siden 2023 og frem gjort sig erfaringer med at opdatere tegneserieområderne for børn og unge. Her er tilgængeligheden og udstillingsmulighederne blevet oprioriteret, og der er særligt blevet lagt væk på at få udgivelsernes forsider endnu mere frem i lyset, så de kan trække interesserede til og friste til udlån.

Læsehjørne krydret med tegneseriekunst

Et nyindkøbt udstillingstårn giver bl.a. børnelånerne mulighed for at bevage sig 60 grader rundt og nærstudere tårnets løbende ajourførte udstilling med de nyest indkøbte børnetegneserier.

Tæt på tårnet hænger et håndtegnet tegneserieværk af den lokalt bosiddende tegneserieskaber Ina Korneliussen. Det er tænkt som et blikfang, der fra lang afstand skal signalere at det her handler om at hygge sig med tegneserier og som en opfordring til at slænge sig i nyindkøbte, bløde siddemøbler med en tegneserie.

Tegneserier til unge og til voksne

Næstved Bibliotek har også etableret en fast udstilling med engelsksprogede børnetegneserier ligesom udvalget af ungdomstegneserier er kommet i nye bladrekasser, der nu er placeret i mere naturlig forlængelse af bibliotekets ungdomshjørne.

Princippet om at få så mange forsider synligt frem går i øvrigt igen i Næstved Biblioteks område med voksentegneserier, hvor flere faste udstillinger med frontvendte tegneserier, dansksprogede såvel som engelskssprogede, har ført til en stigning i udlånet af voksentegneserier.

Graphic Novels Væg på Herning bibliotek

På Herning bibliotekerne har de fået en udstillingsvæg til deres graphic novels, da de oplevede stor efterspørgsel på bøgerne, men at børnene havde svært ved at finde dem, da de var spredt rundt omkring i samlingen. De kan se, at der er stor aktivitet ved væggen, da de ofte må fylde den op

Rent praktisk udvælger børnebibliotekarerne løbende materialer, der får en "dobbeltplacering", altså at de både kan indgå på væggen og være ude i resten af samlingen. Ligeledes sætter de et "graphic novel-label" på bøgerne, så de kan se, at de skal placeres på væggen, såfremt der er plads.

Manga Tårn på Holstebro bibliotek

Manga er en efterhånden en populær genre blandt børn og unge. Holstebro Bibliotekerne har derfor valgt at skabe et Mangatårn, som både giver synlighed, overblik og inspiration til lån. Materialerne er en blanding af danske og engelske mangabøger, da dette ikke skelnes efter helt så meget, som det har gjort førhen.

I mangatårnet benyttes ’smagsprøve’ princippet ved flere serier – især engelske. Dvs. at de første 5 stk. indkøbes i serien. Herefter vejledes børnene til at låne resten af serien via. Bibliotek.dk.

Et mærkat: ’UNG’ er ligeledes sat på nogle af serierne, så læserne bliver informeret om hvem målgruppen er – og at lån/læsning derfor er på eget ansvar.

Manga Hjørne på Herning bibliotek

I kælderen på Herning Bibliotek – "Dybet" – er der under spindeltrappen indrettet et nyt område med børne- og ungdomsmanga. Det skete grundet en stor efterspørgsel og et ønske om bedre synlighed på samlingen. Tidligere stod samlingen afskærmet, men nu er den placeret tæt på børnefaglitteraturen og de engelske ungdomsbøger. Området byder på hyggelige siddepladser og er pyntet med kirsebærranker, der skaber en autentisk manga-stemning.

Læringshusets tegneserieområde - skabt i samarbejde med børn

Læringshuset har i samskabelse med børnene skabt et helt nyt tegneserieområde i på skolens bibliotek. Med udgangspunkt i bibliotekarens blik på læseglæde og børns læsevaner har arkitekterne designet et indbydende og inspirerende rum, der inviterer til fordybelse og læsning på stedet.

Børnene lagde stor vægt på æstetikken i tegneserieudstillingerne. Der skulle være masser af blikfang, og det var især vigtigt, at forsiderne var tydeligt synlige – for det er netop dem, der fanger deres opmærksomhed