Tekster Emner Del tekst Din liste
ForfatterKrusenstjerna, Agnes von
Samling/udgaveGitterporten
TypeNovelle
MålgruppeVoksne, Demensramte
KompleksitetMiddel
BeskrivelseSverige i første halvdel af 1900tallet. En ældre ugift kvindelig fotograf skal at portrættere den mand, hun havde en kærlighedsaffære med i sin ungdom. Han valgte karriere og ægteskabet med en anden. Hun tænker tilbage på deres affære og er nervøs for gensynet, men han genkender hende ikke under fotograferingen. Hun føler han er blevet en anden end den unge mand hun husker, men det lykkes hende at fange et glimt af den han var. Da han præsenteres for portrætterne kan han ikke genkende den unge mand hun har indfanget (ham selv) og hun må indse, at han ikke har lagt det samme i deres ungdomsforelskelse som hende.
EmnerForandring, Kvinder, Køn, Status, Eksistens, Identitet, Skæbne, Følelser, Kærlighed, Sorg, Savn, Ungdom, Alderdom, Erindring
Initialerleh
Tekster med samme emneVintermedister, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)Lasagne, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)Juleaften, s. 169-180, uddrag af Thomas Korsgaard (lige til)Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet - s.9-11, digt af Glenn Bech (lige til)Goodeed, novelle af Etgar Keret (middel)Det fremmede på dåse, novelle af Yoko Tawada (middel)De andres bord, novelle af Anja Otterstrøm (lige til)
Tilføj din erfaring med teksten Eks: Let og skøn at læse op, masser at tale om. Samtalen kredsede især om barnets univers og overgangen til voksen. Vi talte også om at blive ældre og at miste. Jeg holdt fire pauser undervejs ved tekstens afsnit.
Bevis du er et menneske:Hvad er 2 plus 2?