Menu

Læs for din hamster eller under dynen: Læsedysten

Med et print af Læsedysten, en blyant ved hånden og et lille udvalg af bøger, kan læsning på en enkel, legende og sjov måde let integreres i hverdagen. Læsedysten består af en række udfordringer, der alle sparker til læselysten på hver deres måde.  

Aldersgruppe:
0-3. klasse

Varighed:
En uge

Sådan gør I

Det er nemt at gå i gang med Læsedysten, og det kræver ikke det store af jer. I skal blot printe en Læsedyst ud eller downloade den til jeres pc.

Det er en god idé at hænge Læsedysten op på køleskabet eller på en opslagstavle i børnehøjde, så jeres barn selv kan læse udfordringerne og krydse dem af, når de er klaret.

Vælg selv om I vil gå i gang med 'den store Læsedyst', som I kan bruge en måned eller en sommerferie på eller om I vil starte ud med 'den lille Læsedyst', der er god til at kaste sig over i en efterårsferie eller en anden uge i løbet af året. I kan også vælge at lave jeres helt egne læseudfordringer i familien og klare dem sammen eller udfordre hinanden.

Når Læsedysten er overstået er det oplagt med en lille præmie. Om det skal være være bland-selv-slik, en tur i svømmehallen, en tur på biblioteket eller retten til at bestemme f.eks. lørdagens menu, er helt op til jer.

Det skal I bruge

Den lille læsedyst - for familier

16 udfordringer
Download PDF

Den store læsedyst - for familier

30 udfordringer
Download PDF

Vores egen læsedyst - for familier

10 udfordringer - lav jeres egne
Download PDF

Måske er du også interesseret i...

Viden om National indsats for børn og unges læseglæde
Viden, redskaber og resultater fra arbejdet med National indsats for børn og unges læseglæde.
Alder: Skolebørn
Viden om Lydret, lix og let – en guide
Bliv klogere på let, lix og lydrette bøger. Af Jeanette Becker.
Alder: 0-3. klasse
Podcast, Viden om Podcasts til forældre og børn
Et udvalg af de bedste podcasts om bøger og læsning.
Alder: Mindre børn, Skolebørn