
Læs for din hamster eller under dynen: Læsedysten
Med et print af Læsedysten, en blyant ved hånden og et lille udvalg af bøger, kan læsning på en enkel, legende og sjov måde let integreres i hverdagen. Læsedysten består af en række udfordringer, der alle sparker til læselysten på hver deres måde.
Aldersgruppe:
0-3. klasse
Varighed:
En uge
Sådan gør I
Det er nemt at gå i gang med Læsedysten, og det kræver ikke det store af jer. I skal blot printe en Læsedyst ud eller downloade den til jeres pc.
Det er en god idé at hænge Læsedysten op på køleskabet eller på en opslagstavle i børnehøjde, så jeres barn selv kan læse udfordringerne og krydse dem af, når de er klaret.
Vælg selv om I vil gå i gang med 'den store Læsedyst', som I kan bruge en måned eller en sommerferie på eller om I vil starte ud med 'den lille Læsedyst', der er god til at kaste sig over i en efterårsferie eller en anden uge i løbet af året. I kan også vælge at lave jeres helt egne læseudfordringer i familien og klare dem sammen eller udfordre hinanden.
Når Læsedysten er overstået er det oplagt med en lille præmie. Om det skal være være bland-selv-slik, en tur i svømmehallen, en tur på biblioteket eller retten til at bestemme f.eks. lørdagens menu, er helt op til jer.
Det skal I bruge



Måske er du også interesseret i...
Arrangement, Forløb, Leg med litteratur, Viden om
Børn, tech og leg: teknologiforståelse i børnehøjde
Inspiration til dig, der har lyst til at afprøve teknologier og digitale udtryksformer med børn i alderen 5 til 10 år med afsæt i litteraturen.
Guidet Fælleslæsning
Guidet Fælleslæsning med børn og unge
Læs om tilgangen og dens anvendelsesmuligheder til børn og unge.
Læsefællesskab
Temaside om bogklubber
Kom godt fra start eller pust nyt liv i en eksisterede bogklub!
