
Tegneseriesalat
Bliv klogere på dine egne og andres fordomme og holdninger til tegneserier. Med Tegneseriesalat får børn og unge på en sjov måde talt om de fordomme og holdninger, der kan være til tegneserier både hos dem selv, deres kammerater og deres voksne. Udsagnene bygger på input fra en lang række mellemtrins- og udskolingselever landet over.
Aldersgruppe:
4-6. klasse, 7-9. klasse
Antal:
En klasse
Varighed:
15 min.
Sådan gør I
Tegneseriesalat er en variation af den klassiske frugtsalat-leg. Deltagerne stiller sig i en cirklen, og én træder ind i midten. Deltageren i midten læser et kort fra bunken højt, og alle, der er enige i udsagnet, bytter plads i cirklen. Det gælder for deltageren i midten om at sikre sig en plads.
Den deltager, der ikke får en plads, stiller sig nu i midten og fortæller de andre, hvorfor man er enig i udsagnet. Deltageren i midten må herefter spørge en af de deltagere, der ikke byttede plads, hvorfor de er uenige i udsagnet.
Herefter trækkes et nyt kort, og legen fortsætter til alle kort er brugt.
Variation
Giv hver af deltagerne et tomt udsagnskort og lad dem skrive deres egen fordom/holdning til tegneserier. Brug jeres egne udsagnskort som en del af spillet.
Det skal I bruge



Tegneseriesalat er udviklet af Bibliotekernes Læsespor med afsæt i kampagnen "Tegneserier ER rigtig læsning"
Måske er du også interesseret i...
Leg med litteratur, Leg med sprog
Læs med HundeBanden derhjemme
Ser I HundeBanden på DR Ramasjang? Her kan I læse videre med HundeBanden og jeres egne pelsede venner.
Forløb
LÆS MÆRK GØR! Verdensvendt litteraturforløb
Lad litteraturen inspirere til handling.
Forløb
Læsedysten
Dyst med hinanden om de sjoveste læseudfordringer.