Læs selv Bogbanko – ny opdateret version
Kender du ’Læs selv Bogbanko’? Det er en let og sjov måde at præsentere børnene i skolen eller biblioteket for bøger, de selv kan læse. De udvalgte bøger er forskellige ift. niveau og indhold og henvender sig primært til 2. og 3. klasser. Prøv vores nye, opdaterede version
Læs selv Bogbanko
Sjov inspiration til bøger børn selv kan læse
National indsats for børn og unges læseglæde
Torsdag d. 20. marts blev der afholdt afslutningskonference for det 2-årige projekt ’National indsats for børn og unges læseglæde’. Projektet har involveret 17 indsatskommuner, og nu er resultater, anbefalinger og masser af inspiration klar til det videre arbejde.
Under ’Koncepter fra projektet’ kan du fordybe dig i seks udvalgte projekter og finde materialer og grafik klar til brug.
National indsats for børn og unges læseglæde
Viden, redskaber og resultater fra arbejdet med National indsats for børn og unges læseglæde.
Husk: Du kan stadig nå at tilmelde dig live-streamingsevent for projektet ’National indsats for børn og unges læseglæde’ ved at følge dette link: Streamingevent via LinkedIn
Bøger om krig
Når krig og trusler fylder i medierne og i de voksens samtaler, kan det opleves utrygt og vække bekymring hos mange børn. Det kan derfor være en god idé at tage børnenes uro alvorligt og tale med børnene om deres tanker og bekymringer. Måske er de nervøse for, om der kommer krig i Danmark. Vi har samlet nogle læseforslag der kan bruges som samtalestarter, som højtlæsning, til guidet fælleslæsning eller som emneudstilling på skolebiblioteket.