Tekster Emner Del tekst Din liste
ForfatterRosendal, Jens
Samling/udgaveFindes i Højskolesangbogen
TypeDigt
MålgruppeAlle
KompleksitetLige til
Beskrivelse"Efterfølgeren" til "Du kom med alt det der var dig". I denne sang er den elskede bort, og den handler om tabet, men er stadig varm og fuld af kærlighed og livsmod.
EmnerParforhold, Relationer, Mænd, Eksistens, Følelser, Kærlighed, Sorg, Savn
Erfaring med teksten (1)Man kan afgøre med sig selv, om man vil læse den op eller synge den. Begge dele kan noget, men jeg synes helt klart, at melodien tilfører noget særligt.
Tekster med samme emneVintermedister, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)De andres bord, novelle af Anja Otterstrøm (lige til)Græshoppen, novelle af Kjell Askildsen (lige til)Lasagne, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet - s.9-11, digt af Glenn Bech (lige til)Goodeed, novelle af Etgar Keret (middel)Juleaften, s. 169-180, uddrag af Thomas Korsgaard (lige til)
Tilføj din erfaring med teksten Eks: Let og skøn at læse op, masser at tale om. Samtalen kredsede især om barnets univers og overgangen til voksen. Vi talte også om at blive ældre og at miste. Jeg holdt fire pauser undervejs ved tekstens afsnit.
Bevis du er et menneske:Hvad er 2 plus 2?