Menu

Tekstarkivet

Tekster Emner Del tekst Din liste

Goodeed

Forfatter
Keret, Etgar

Samling/udgave
Pineapple crush

Type
Novelle

Målgruppe
Unge, Voksne

Kompleksitet
Middel

Sidetal
8

Beskrivelse
En rig kvinde giver en fattig mand en masse penge, og det får hun det godt af. Næste dag tager hun sine veninder med ud i byen, og de finde en tigger til veninden. Efterhånden griber det om sig, og de ender med at skabe en app som de sælger til Mark Zuckerberg.
Kvinder bliver skilt og møder til sidst den oprindelige fattige mand, der nu er kommet på fode igen. Han tager først i mod hendes penge, da hun begynder at græde.

Emner
Fattigdom, Rigdom, Penge, Samfund, Moral, Etik, Parforhold, Relationer, Venskab, Mænd, Kvinder, Status, Eksistens, Identitet, Skæbne, Følelser, Kærlighed

Erfaring med teksten (1)
Jeg holder pause cirka midtvejs. Novellen giver god mulighed for at tale om, hvad der får én til at føle sig godt tilpas, hvad penge gør ved mennesker, og hvor langt man vil gå for at føle sig som et godt menneske. Men man kan også komme til at tale om kærlighed og barnløshed, fx.

Erfaring med teksten (2)
Jeg brugte novellen med en stor gruppe på cirka 25 voksne, hvor vi først talte i grupper om, hvad et godt menneske er. Hvordan de ville definere 'et godt menneske' og 'en god gerning'. Bagefter læste vi novellen, der blev opdelt i 4 læsninger. Det blev en virkelig interessant og sjov snak, som gav meget stof til eftertanke.
Inden arrangementet gik i gang, var der desuden opsat en storskærm med titlen 'Et godt menneske' og billeder af kommunens borgmester, Trump, Moder Teresa og andre kendte mennesker, som man kunne diskutere.

Tekster med samme emne
Katten, uddrag af Tove Jansson (lige til)
Vintermedister, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)
Du behøver ikke svare mig, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)
Lasagne, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)
Manden der blandt andet var en sko, novelle af Jens Blendstrup (lige til)
Forbøn for forfulgte, digt af Hanne Jul Jakobsen (lige til)
De andres bord, novelle af Anja Otterstrøm (lige til)


Eks: Let og skøn at læse op, masser at tale om. Samtalen kredsede især om barnets univers og overgangen til voksen. Vi talte også om at blive ældre og at miste. Jeg holdt fire pauser undervejs ved tekstens afsnit.


Med støtte fra Slots- og kulturstyrelsen samt Trygfonden