Tekster Emner Del tekst Din liste
ForfatterBlendstrup, Jens
TypeNovelle
MålgruppeUnge, Voksne
KompleksitetLige til
Sidetal11
BeskrivelseJoan er ensom og vil gerne mærke familiens kærlighed, derfor flytter hun ud i brændeskuret i håb om at blive fundet igen ligesom i tvprogrammet Sporløs.
EmnerSamfund, Familieliv, Parforhold, Relationer, Eksistens, Identitet, Ensomhed, Kærlighed, Savn, Svigt, Barndom, Voksenliv, Opvækst, Hverdag
InitialerHR
Erfaring med teksten (1)God at læse og oplæg til mange gode snakke - har brugt den flere gange - og altid med stor succes. Jeg har holdt tre pauser undervejs.
Tekster med samme emneKatten, uddrag af Tove Jansson (lige til)Vintermedister, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)Juleaften, s. 169-180, uddrag af Thomas Korsgaard (lige til)Kom, digt af Niels Hav (lige til)Ingen ro om natten, uddrag af Karl Kofi Ahlqvist (middel)Lasagne, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)Blodbog, uddrag af Kim de L´Horizon (kompleks)
Tilføj din erfaring med teksten Eks: Let og skøn at læse op, masser at tale om. Samtalen kredsede især om barnets univers og overgangen til voksen. Vi talte også om at blive ældre og at miste. Jeg holdt fire pauser undervejs ved tekstens afsnit.
Indtast 66 så vi ved du er et menneske