Tekster Emner Del tekst Din liste
Oprettet11/07/2025
ForfatterClark, Mathilde Walter
Samling/udgaveSamlede historier
TypeNovelle
MålgruppeVoksne
KompleksitetMiddel
Sidetal7
BeskrivelseHovedpersonen besøger løbende sin lokale fiskehandler i København og lægger mærke til, hvordan fiskehandlerens kone gradvis forandrer sig til en fisk. Fiskehandleren forsøger at dække over konens forandringer og han når at redde hende, da hun gennemgår den sidste forvandling og sætter hende ud i havnen.
EmnerForandring, Udfordringer, Parforhold, Eksistens, Identitet, Kærlighed, Voksenliv, Hverdag
InitialerVita Andersen
Erfaring med teksten (1)Det er en absurd fortælling, der vækker mange tanker om ægteskaber, vanens magt, det ikke at ville se en sandhed i øjnene men også det at støtte op om sin ægtefælle. Jeg holdt tre pauser og der var mange indspark fra gruppen. Ikke en historie man lægger ud med i en ny gruppe - det kræver at folk kender hinanden bedre.
Tekster med samme emneKatten, uddrag af Tove Jansson (lige til)Lasagne, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)Manden der blandt andet var en sko, novelle af Jens Blendstrup (lige til)Kom, digt af Niels Hav (lige til)Juleaften, s. 169-180, uddrag af Thomas Korsgaard (lige til)Fugle i munden, novelle af Samanta Schweblin (lige til)Manden der opdagede at han ikke eksisterede, novelle af Svend Åge Madsen (lige til)
Tilføj din erfaring med teksten Eks: Let og skøn at læse op, masser at tale om. Samtalen kredsede især om barnets univers og overgangen til voksen. Vi talte også om at blive ældre og at miste. Jeg holdt fire pauser undervejs ved tekstens afsnit.
Bevis du er et menneske:Hvad er 2 plus 2?