Tekster Emner Del tekst Din liste
Oprettet08/10/2025
ForfatterMotoya, Yukiko
Samling/udgaveDen ensomme bodybuilder
TypeNovelle
MålgruppeUnge, Voksne
KompleksitetMiddel
Sidetal22
BeskrivelseEn kvinde fascineres af en boksekamp på TV, som hendes mand ser. Hun drages af kroppene og beslutter sig for at blive bodybuilder. Hun træner intenst og spiser proteinpulver, og hendes krop forandres gradvist - dog uden at hendes mand lægger mærke til det.
EmnerSamfund, Kultur, Forandring, Parforhold, Relationer, Køn, Ensomhed, Savn, Krop
Initialerjupe
Erfaring med teksten (1)Den er let at læse op og forstå. Den er humoristisk og absurd men gemmer også på en masse alvor, sorg og mangel på kommunikation mellem manden og kvinden i novellen. Flere overraskende drejninger undervejs. Jeg holdt seks pauser undervejs. Teksten er lidt til den lange side, men det er en fysisk lille bog, så hver side fylder mindre end en normalside.
Forslag til litteratur, der passer til denneCrip af Caspar Eric (Digt)
Tekster med samme emneHvad skal vi med al den skønhed?, digt af Rasmus Nikolajsen (lige til)Vintermedister, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)Det fremmede på dåse, novelle af Yoko Tawada (middel)Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet - s.9-11, digt af Glenn Bech (lige til)Kom, digt af Niels Hav (lige til)Crip, digt af Caspar Eric (middel)Du behøver ikke svare mig, novelle af Thomas Korsgaard (lige til)
Tilføj din erfaring med teksten Eks: Let og skøn at læse op, masser at tale om. Samtalen kredsede især om barnets univers og overgangen til voksen. Vi talte også om at blive ældre og at miste. Jeg holdt fire pauser undervejs ved tekstens afsnit.
Bevis du er et menneske:Hvad er 2 plus 2?